«Зла Мавка» — це суто жіночий український ненасильницький рух опору, який виник в окупованому Мелітополі на початку 2023 року. Після повномасштабного вторгнення Москви в Україну у лютому 2022 року три відважні українки вирішили, що досить жити під окупацією.
Настав час чинити опір.
Рух отримав назву Мавка на честь жіночого духу з української народної міфології. Мавка живе у лісі і заманює до лісу парубків, а потім «лоскоче» їх до смерті.
Вона є втіленням жіночої української могутності та сили.
Ця постать українського фольклору символізує гнів і непокору українських жінок проти неспровокованого вторгнення Росії в їхню країну та військових злочинів, які російська армія чинить там щодня.
Російська армія здійснює геноцид в Україні. Кожен день вона катує, ґвалтує і вбиває. Система, яку Москва хоче запровадити в окупованій Україні, базується на страху та гнобленні – і вона вважає, що жінки є громадянами другого сорту, яким місце вдома.
Мавка є живим символом непокори всьому цьому. Віддана Україні, віддана опору і, мабуть, насамперед – живий свідок подій.
«Зла Мавка» працює як онлайн, так і на місцях на окупованих Росією територіях України. Її активістки, ризикуючи життям, розповсюджували по окупованих містах плакати, листівки та інші матеріали. Його активістки користуються укоріненим женоненависництвом окупаційних сил, які ніколи не підозрюють, що жінки можуть відігравати таку активну роль у опорі.
Логотип групи — це зображення трьох жінок. У центрі стоїть Мавка у традиційному українському вбранні в оточенні двох подруг – одна розмахує качалкою, а друга одягнена у стереотипний жіночий одяг. Це підриває те, що часто вважають традиційними «жіночими» образами, і перетворює їх на форми жіночої сили.
У плакатах кампанії «Я не хочу квітів, хочу мою Україну», яку створив рух опору, видно, як Мавка б’є російського солдата букетом квітів. Відкидаючи його домагання і перетворюючи квіти, цей найвищий образ жіночності, на зброю нападу та символ української непокори.
Мавка проводить свою діяльність через Telegram канал із чат-ботом, який дозволяє її активісткам відкривати «кабінети», через які вони взаємодіють з лідерами групи, які доручають їм діяльність опору. Ідентифікаційні дані постійно зберігаються анонімними з обох сторін, що є життєво важливим для діяльності на окупованих територіях із постійним ризиком арешту.
Мавка влазить окупантам під шкіру. Російські Telegram-канали та акаунти обурені її діяльністю. Вони клянуться вполювати Мавок та покінчити з ними. Але вони не можуть.
Мавка тут, щоб залишитися до повної перемоги: вигнання російських військ з їхньої країни.
Слава Україні!